Jestliže jste stále na vážkách, jak je to s vaší váhou, pak nejlepším odrazovým můstkem k tomu, abyste začali hmotnost upravovat, je výpočet vašeho Body Mass Indexu. Jedná se o celkem již rozšířený pojem, se kterým jsou velmi dobře seznámeni lidé, kteří se rozhodli hubnout anebo lidé, kteří navštívili výživového terapeuta.
Je to údaj, se kterým již běžně pracují i praktičtí lékaři.
Jen si stačí všimnout, že na lékařské zprávě máte někdy uvedeno i BMI, obzvláště, pokud se jedná o zprávu pro předoperační vyšetření. Protože díky BMI lékař zjistí, aniž by musel něco sám počítat, zda patříte mezi rizikové pacienty.
Jak výpočet bmi vzorec zjistíte? Můžete si ho klasicky vypočítat sami na kalkulačce, to jde samozřejmě také, ale na internetu jsou už moderní počítačové programy – BMI kalkulačky, které vám po dosazení potřebných údajů vypočtou tento index samy. Vy již jen potřebujete znát vaši hmotnost a výšku, zadáte i věk a zda jste mužského či ženského pohlaví. Nemá smysl švindlovat či si ubírat roky anebo kilogramy. Seberte všechnu odvahu a podívejte se jak jste na tom s indexem vaší tělesné hmotnosti. A zda potřebujete hubnout, anebo zda máte normální tělesnou hmotnost – ideální váhu, nadváhu či dokonce obezitu. Kalkulačka začíná od třiceti kilogramů – nedivte se, protože jsou i lidé, kterým kalkulačka může ukázat i podváhu.
Pro vaši informaci uvádíme, že BMI není konečné vodítko, podle kterého byste se mohli řídit.
Slouží spíše, jak jsme zmínili na počátku našeho článku, jako odrazový můstek. A pokud váš tělesný index překročí onu pomyslnou hranici ideální váhy, zjišťujte dál. Není to totiž jen jeden a striktní ukazatel, ale slouží jako přibližné vodítko, ke kterému lze přiřadit i měření podkožního tuku.
Pro vysvětlenou uvádíme, že například u kulturisty může BMI ukazovat nad třicet, což by u „normálního“ jedince již byla nadváha, ale u kulturista nemusí být zákonitě obézní, protože má vybudované velké množství svalové hmoty.