Jak je to s prokrastinací


Prokrastinace je chorobné odkládání méně příjemných úkolů a povinností na pozdější dobu. V současnosti je známá především díky internetu. Určitě to znáte. Musíte vyřídit důležité emaily, ale místo toho sedíte u online hry nebo si čtete články v nějakém online magazínu. Úkol nakonec splníte, ale sami si později říkáte, že jste mohli ušetřit hromadu času, kdybyste se rovnou pustili do práce. Pokud se vám toto neděje často, nemusíte se bát, je to normální. Existují však horší formy prokrastinace, které je potřeba řešit.
vykřičník na laptopu
Obsesní formase projevuje neustálým odkládáním práce jinou činností. Jsou případy, kdy postižený jedinec dokáže místo práce, která by zabrala půl hodiny, přeskládat celou dílnu nebo vyžehlit koš prádla. Takové situace se vymykají vžité představě, že prokrastinace je mrhání času nějakou zábavnou činností. Člověk, který chorobně odkládá své povinnosti se při jiné činnosti nebaví, ale snaží se pouze nelogicky oddálit nepříjemnou povinnost v očekávání, že se s blížící se situací snadněji vyrovná.
Podle odborníků je prokrastinování neefektivní a kontraproduktivní činnost, která má neblahé důsledky pro duševní zdraví a může vést k depresím. Zároveň snižuje produktivitu práce. 
autíčko a balíky
Všudypřítomnost internetu prokrastinaci podporuje, ale nelze vinit online svět za všechny případy. Jestliže si myslíte, že často odkládáte své povinnosti, zamyslete se nad tím, jakým způsobem se to projevuje a jak často. Pokud své úkoly odkládáte a část z nich nezvládnete splnit, raději se poraďte s odborníkem. Prokrastinace se občas může splést se závislostí na internetu a důvody vašeho neustálého surfování mohou být úplně jiné, než si myslíte. 
Také existují různé aplikace, které pomáhají prokrastinaci zvládnout. Většina z nich je založena na častém připomínání úkolu nebo na blokování oblíbených webových stránek při důležité činnosti.