Bydlení v domě s pečovatelskou službou má své výhody


Rozhodnutí o přestěhování svého blízkého do DPS předchází jeho věk, který musí být nad 65 let, nebo pobírající plný invalidní důchod a také vyjádření příslušného obvodního lékaře, na jehož základě je možno zahájit první kroky k podání žádosti o umístění do domu s pečovatelskou službou.
Je důležité zdůraznit, že dotyčný nebude v žádném případě odložen do „jakéhosi ústavu“, ale naopak bude žít ve vlastním pokoji s kuchyní, s možností vlastního vaření a přestěhování části vybavení z původního bytu (jedná se zejména o předměty, ke kterým ho pojí citové vazby).   
Doporučuje se také toto zařízení navštívit i s budoucím obyvatelem, aby mohl sám dle svých možností posoudit, kde, v jakém prostředí a s jakými sousedy bude trávit svůj život.
 senior u otazníku
Výhody bydlení v DPS
 
–          dohled sociálního pracovníka(v případě potřeby dohled na pravidelné užívání léků a stravování)
–          život v bezpečném a klidném prostředí (možnost přespávání návštěv)
–          možnost samostatného rozhodování jak trávit svůj čas v tomto zařízení
–          výběr způsobu stravování (možnost vlastního vaření, nebo donáškou obědů do bytu)
–          kontakt s vrstevníky
–         možnost účastnit se a přímo se podílet na drobných společenských akcích pořádaných pracovníky DPS
 modré rámy oken
Většina domů s pečovatelskou službou běžně disponuje prádelnou, sušárnou prádla, malými tělocvičnami, knihovnou a společenskou místností, kde se obyvatelé mohou setkávat. U klientů se s velkým úspěchem setkávají i drobné práce v okolí těchto domů, respektive na údržbě přilehlých okrasných záhonů, či údržbě pochozích ploch.
I to jsou způsoby, jak obohatit život člověka, který sice potřebuje pomoc druhých, ale stále ještě chce být aktivní.
Z počátku pro něj možná tato změna nebude jednoduchá, ale s postupem času, toto rozhodnutí jistě ocení nejen on, ale jeho blízcí.