Digitální hodinky toho moc neuměly, dnes se pomocí hodinek připojíte k Internetu


Digitální hodinky chtěl takřka každý a již v roce 1983 se s nimi běžně chlubily i děti mezi sebou, kdo z nich má konečně ty nové hodinky s kalkulačkou. Byla to zajímavá doba tzv. digitálního předvoje, tehdy však nikdo netušil, že o digitální hodinky přestane být téměř zájem, a že je vytlačí klasické ručičkové, i když na jiné bázi, než ty původní mechanické – ručně natahovací. Devadesátá léta jsou však za námi a přichází nová doba.
hodinky jablko

Chytré hodinky zastoupí i chytrý telefon

Dnes se digitalizace vrací zpět, však do podoby trochu odlišné. Říká se jim „smart clock“, neboli chytré hodinky. S masivním rozšířením chytrých telefonů, jejichž ceny dnes klesly natolik, že jsou dostupné v podstatě pro každého, se roztrhl pytel s něčím podobným, co budou tentokrát lidé nosit opět na zápěstí.
Výrobci klasických hodinek zaznamenali před patnácti-dvaceti lety obrovský útlum, o hodinky lidé přestávali mít zájem, přesný čas byl k dispozici na každém čipu mobilního telefonu, tak k čemu ještě hodinky na ruce? Dnes je situace jiná.
Chytré hodinky lidé na ruce navlékají jednak z módních důvodů, chtějí se nějak odlišovat a přiznejme si, že jsou často hodinky na ruce něčím podobným, jako zkrášlující náramek.  Pak je ovšem využívají i jako technického pomocníka, a to právě „hloupé klasické hodinky“ nedokážou.
smart hodinky

Cenové rozpětí je obrovské

Co tedy chytré hodinky umí? Je tu možnost spárování hodinek skrze modrý zub (Bluetooth) s mobilním telefonem a každá nová zpráva ve formě e-mailu nebo SMS, či upomínky, je ihned přenášena do hodinek. Stačí mít telefon v kapse nebo v batohu a hodinky vás upozorní.  Ty dokážou také zobrazit telefonní hovor, který snadno přeslechnete např. na rušné ulici. Nechtěný hovor lze přímo z displeje hodinek odmítnout a nemusíte kvůli tomu hledat telefon v zavazadle.
Některé dražší hodinky mají uvnitř zabudované handsfree, takže z nich můžete i telefonovat, přijímat a odesílat SMS zprávy, přehrávat videa, a dokonce nahradí i mobilní telefon – tyto mají slot na SIM kartu přímo uvnitř. Přitom cena takového přístroje není astronomická, jednodušší modely hodinek pořídíte již za 800 korun, ty náročnější kolem 3 tisíc korun. Vyrábí se pochopitelně i luxusní hodinky v cenových relacích nad 10 tisíc korun a současným králem chytrých hodinek je model Connected švýcarského výrobce TAG Heuer, je z bílého zlata, vyzdobený diamanty, a jeho hodnota přesahuje 4 miliony korun.