Závity umožňují jedno z nejčastějších spojení součástí pomocí šroubu a matice, ovšem umožňují i spoustu dalších řešení, takže jsou opravdu užitečné.
Závity nalezneme všude kolem nás
Spojení součástí
Závity můžeme spatřit všude možně, přičemž se stačí podívat jen kolem sebe. Vůbec nejčastější využití je při šroubovitém spojení, kde máme vnitřní závit na matici a vnější na šroubku, kdy je podmínku stejný průměr a stoupání závitu. Jestliže bude třecí úhle závitu větší, než úhel stoupání tak máme zajištěnou samosvornost, kdy se nám matice sama od sebe nepovolí, přičemž to je ten nejčastější případ. Ale někdy potřebujeme právě samovolné povolování, kdy může jít zařízení, na které dáme nálad a ono nám jej z výšky dostane dolů, a to bez námahy.
U strojů působí různé vibrace a síly, a proto se musí šrouby utahovat na určitý moment a také třeba používat podložky. Pomocí závitu je zachycená i svíčka v motoru, kde to chce opravdu přesný moment, a proto se požívají momentové klíče. U verších prací může přijít vhod rázový utahovák, protože ten práci významně usnadní a vše bude mnohem rychleji hotovo.
Vhodné nástroje
Abychom vyrobili přesný závit, tak musíme mít k tomu vhodné nástroje, protože jinak to nepůjde. U menšího využití třeba doma v dílně nám bohatě postačí ruční řezání závitů, kdy potřebujeme závitové očko, závitník a patřičná vratidla, díky kterým s nástroji ručně otáčíme. Proces je poměrně jednoduchý, protože si nejprve vyvrtáme díru, klapneme do ní olej a kolmo můžeme začít s řezáním.
Podobné je to u vnějších závitů, ovšem tam používáme očko a řežeme na průměru. Ve firmách je potřeba vyrobit takových závitů mnohdy spousta, a proto se přechází na strojní výrobu. Když si vezmeme rotační součásti, tak ty se dají snadno obrábět na soustruhu. U vnitřních závitů nám zase poslouží závitník, ovšem u vnějšího typu je zapotřebí soustružnický nůž závitový I-nastroje. Při nastavení správné řezné rychlosti a také posuvu docílíme snadno potřebného, a hlavně přesného závitu. Většinou je na jeho konci také proveden zápich.